09.04.15

Avrupa Parlamentosu Ulaştırma ve Turizm Komitesinin Ülkemizi ve Bakanlığımızı Ziyareti

AB kurumları içinde doğrudan halk tarafından seçilen tek organ olan Avrupa Parlamentosunun 20 farklı uzmanlık komitesinden birisi olan Ulaştırma ve Turizm Komitesi (TRAN) Başkanı Michael CRAMER başkanlığında 8 parlamenterden oluşan bir heyet 07 – 09 Nisan 2015 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur.

Her yıl Ulaştırma ve Turizm alanında öne çıkan bazı ülkelere ziyaret gerçekleştiren Ulaştırma ve Turizm Komitesi, bu yıl son dönemde yaptığı büyük ulaştırma altyapı yatırımları ile dikkati çeken ülkemizi ziyaret etmiştir. Bu ziyaret, Avrupa Parlamentosundan Bakanlığımıza yapılan ilk ziyaret olması bakımından ayrı bir önem taşımaktadır.

Heyet, resmi temasları kapsamında Bakan Yardımcımız Sayın Yahya BAŞ tarafından 7 Nisan 2015 Salı günü saat 19.00’da kabul edilmiştir. Heyet Sayın Bakan Yardımcımızdan önce TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Sayın Oya ERONAT tarafından da kabul edilmiştir.

Heyet, Ankara’daki temaslarının ardından, Bakanlığımız görevlileri refakatinde 8 ve 9 Nisan 2015 tarihlerinde İzmit ve İstanbul’da Bakanlığımızın yürüttüğü altyapı projelerini yerinde gözlemlemiştir. Bu kapsamda, Körfez Geçiş Köprüsü, Ankara – İstanbul Hızlı Treni, Marmaray, Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü Projelerine saha ziyaretleri gerçekleştirilmiştir.

TRAN Heyeti İstanbul’daki temasları kapsamında ayrıca THY Genel Müdürü Sayın Temel KOTİL ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile de görüşmelerde bulunmuştur.

 

Tüm Haberler