24.12.19

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Projesi Finans ve Fonlama Kategorisinde Ödül Aldı

Bu sene ilki düzenlenen Avrasya Stratejik Altyapı Projeleri Liderlik Forumu, 11-13 Aralık 2019’da İspanya’nın Malaga şehrinde bulunan Grand Miramar Otel’de gerçekleştirilmiştir. Amacı, dünyanın altyapı pazarlarında uzun vadeli değer yaratmaya yönelik hizmet vermek olan CG/LA Altyapı Kuruluşu tarafından düzenlenen Forum'a, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ve Hollanda Altyapı ve Su Yönetimi Bakanlığı da birlikte ev sahipliği yapmışlardır.

Forum, 250’den fazla altyapı uzmanını, Avrasya ve Güney & Doğu Akdeniz (SEMED) bölgeleri çapında karar vericileri bir araya getirmiştir. Katılımcılar “Güçlü Ekonomik Büyüme için Stratejik Altyapı Yatırımları” genel teması altında stratejik altyapı projeleri ile,

1) Projelerdeki Stratejik Değer,

2) Yenilikçi Teknoloji ve

3) Gelişmiş Sürdürülebilirlik

alt temalarında görüş alışverişinde bulunmuşlardır.

Halkalı Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi, forumun organizatörü “CG/LA Altyapı” tarafından on-ikincisi hazırlanan “Stratejik Küresel 100 Altyapı Listesi’nde yer almıştır. Forumda ayrıca Halkalı Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi’ne ilişkin olarak Projenin Sözleşme Yöneticisi Tunç DEMİREL tarafından bir sunum gerçekleştirilmiştir.

Forum süresince gerçekleştirilmiş olan oylamalar sonucunda, aşağıdaki 5 kategoride “Yılın İlham Veren Projesi Ödülü” verilmiştir:

1) Stratejik

2) Mühendislik

3) Finans ve Fonlama

4) Yeşil Altyapı/ Sürdürülebilirlik

5) İş Yaratma

Halkalı Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi hem "Stratejik" hem de "Finans ve Fonlama" alanlarında son 4 projeye kalmış olup, "Finans ve Fonlama" alanında 2019 Yılı İlham Veren Proje Ödülü'ne layık görülmüştür. Bu değerli ödülü Bakanlığımız adına AB Yatırımları Dairesi Başkanı Nedim Yeşil, CG/LA Altyapı firması İcra Kurulu Başkanı ve CEO’su Norman Anderson’dan almıştır.

Halkalı Kapıkule Demiryolu Hattı’nın Çerkezköy-Kapıkule Kesimi yapım aşamasındadır. Proje, AB’nin Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) altındaki en büyük altyapı yatırımıdır. AB’nin projeye tahsis ettiği fon yaklaşık olarak Türkiye’ye tahsis edilen fonların %8,5’u ve Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) – II Dönemi’nde ulaştırma sektörüne tahsis edilen fonların da %79’unu kapsamaktadır. Tamamlandığında, Halkalı Kapıkule arasında, 231 km’lik güzergâh üzerinde, yolcu ve yük taşımacılığı için çift hat 200 km/saat hıza sahip yüksek hızlı demir yolu hattı faaliyete geçecektir. Bu proje ile birlikte, AB, Türkiye ve Asya arasındaki eksik bağlantı tamamlanmış ve AB’nin Trans Avrupa Ulaşım Ağı (TEN-T) koridoru genişlemiş olacaktır.

Tüm Haberler