21.03.17

UDHB Üst Düzey Yetkilileri Bulgaristan’da İncelemelerde Bulundu

Türkiye-Avrupa bağlantısını tamamlayacak olan Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi’nde atılan adımlar hızlanıyor. Proje alternatifleri üzerindeki planlamalar devam ederken, hattın Bulgaristan tarafındaki çalışmaları yerinde değerlendirmek üzere bir saha ziyareti gerçekleştirildi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Genel Müdür Vekili ve Ulaştırma Operasyonel Programı Program Otoritesi Başkanı Sn. Bekir Gezer başkanlığında; TCDD Genel Müdür Yardımcısı Sn. İsa Apaydın, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı AB Yatırımları Dairesi Başkanı Sn. Nedim Yeşil ve TCDD Demiryolu Yapım Dairesi Başkanı Sn. İsmail Murtazaoğlu’ndan oluşan üst düzey heyet, gerçekleştirdiği temaslarda muhataplarından son durum hakkında bilgi aldı, görüş alışverişinde bulundu.
Ziyaret sırasında Bulgaristan uzantısındaki demiryolunun işletme kriterleri ve teknik özellikleri üzerinde detaylı bir çalışma gerçekleştirildi. Söz konusu çalışma Türkiye’deki çalışmalara yön verecek olması açısından önem taşıyor.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Ulaştırma Operasyonel Programı (UOP) kapsamında planlama süreci devam eden Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı, Trans Avrupa Ağları (TEN-T) Koridor IV’ün ülkemiz ile bağlantısını gerçekleştirecek demiryolu hattını oluşturmaktadır.

 

Tüm Haberler