25.09.17

UOP Fotoğraf Sergileri Büyük İlgi Gördü

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından yürütülen, Ulaştırma Operasyonel Programı (UOP), İstanbul Haydarpaşa ile Sirkeci Garları ve Zonguldak, Karabük, Samsun’da düzenlenen beş fotoğraf sergisinde on binlerce kişiye tanıtıldı. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği fotoğraf sergilerinde UOP kapsamında gerçekleştirilen büyük yapım projelerine özel olarak hazırlanan filmler de dev ekranlarda vatandaşlara sunuldu. Yaklaşık 2 bin 200 kişiye tanıtım materyalleri dağıtıldı, illerdeki etkinlikler 231 medya mecrasında haber olarak yer buldu.

Sergide, toplamda 700 milyon avronun üzerinde yatırım yapılan üç büyük yapım projesine ilişkin fotoğraflar sergilendi. Bu vesileyle, 378 kilometrelik Samsun-Kalın (Sivas) Demiryolu Hattının Modernizasyonu, 415 kilometrelik Irmak-Karabük-Zonguldak Demiryolu Hattı'nın Rehabilitasyonu ve Sinyalizasyonu ile Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın Köseköy-Gebze Kesiminin Rehabilitasyonu ve Yeniden İnşası Projelerine ilişkin doğa, insan ve teknoloji odaklı sanatsal fotoğraflar halkla buluştu.

Sergilerden ilki, 7-9 Temmuz 2017 tarihlerinde, tarihi Haydarpaşa Garı’nda gerçekleştirildi. Serginin açılış törenine TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürü ve Program Otoritesi Başkanı Erdem DİREKLER, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı, Müsteşar François BEGEOT, Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkanı Nedim YEŞİL ile çok sayıda paydaş kurum temsilcisi, medya mensupları ve vatandaşlar katıldı.

UOP Fotoğraf Sergilerinin ikinci durağı ise Sirkeci Garı oldu. 14-16 Temmuz tarihlerinde açılan sergi, günde 60 bin yolcunun kullandığı Marmaray istasyonunun girişinde İstanbullularla buluştu.

UOP kapsamında gerçekleştirilen projelerin ana istasyonlarında gerçekleştirilen sergiler, daha sonra sırasıyla Zonguldak, Karabük ve Samsun’da da yerel halkla buluştu. Bu kentlerde de hem medya, hem vatandaşlar projelere ilişkin bilgilendirildi.

Tüm Haberler